Kreatywne rytuały

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Bardzo wiele czasu spędzamy w pracy i nie ma znaczenia czy to jest wielka korporacja, mały startup czy nasza własna firma. A jak wiele inwestujemy w to by nasze życie zawodowe było lepsze względem relacji, eksploatacji pokładów kreatywności, koncentracji w organizacji w której pracujemy? Temat podsunęła mi przyjaciółka, proponując prostą zabawę, o czym powiem na zakończenie.  Rytuały mogą być skuteczną strategią doskonalenia naszego życia zawodowego. Mogą pomóc nam w tym by nasze postępowanie przypominało to do jakiego dążymy już dawno. Obecnie firmy jak i pojedynczy ludzie muszą stawić czoła wielkim wyzwaniem. Trzeba sobie radzić z niskim poziomem zaangażowania pracowników, wysokim poziomem stresu i lęku, odhumanizowaniem pracy, efektami źle przeprowadzonej reorganizacji. Te problemy wymagają wieloaspektowego zestawu strategii dzięki którym, tworzymy bardziej uwrażliwione na ludzi i kreatywne miejsce pracy rządzące się właściwym zbiorem wartości.

Używam słowa rytuał, aby opisać te praktyki, które są szczególnie skuteczne w nadawaniu znaczenia pewnym momentom. Charakteryzują się niepowtarzalnymi elementami, dzięki którym stają się czymś więcej niż tylko zwykłymi zdarzeniami. To czynność wykonywana w określonej sytuacji – zgodnie z pewnym scenariuszem. W przeciwieństwie do rutynowych czynności – rytuały nie są realizowane bezrefleksyjnie. Ludzie są świadomi tego, że oto właśnie dzieje się coś szczególnego, do czego sami muszą się dostroić. Rytuały zawierają element ruchu. Zazwyczaj obowiązuje pewien rytm, cykl. Dzięki czemu czują oni, że następuje szczególna chwila. Wykorzystywane są symbole, rekwizyty, słowa, czynności, które symbolizują coś istotniejszego – zwykle jakąś nadrzędną wartość. Dzięki temu wiemy że dzieje się coś ponadprzeciętnego.

Dobry rytuał opowiada historię. Niektóre rytuały są: częste i raz w życiu, ważne i bardziej ważne. To niedzielne naleśniki z rodziną; to uroczysty lunch na pożegnanie praktykantów.

Jak wprowadzić rytuały do swojej pracy zespołu i organizacji?

Najgorsze co można zrobić to nakazać ludziom stosowanie nowego rytuału. W taki sposób na pewno napotkasz opór a cała inicjatywa weźmie w łeb. Stwórz kontekst w którym ludzie będą mogli przeprowadzić rytuał tak jak chcą. W ten sposób zapewnisz im wsparcie w postaci klarownych ram, ale oni sami będą decydować jak rytuał ma wyglądać i jak go przeprowadzić. Prosty przykład to kartka papieru i kilku uczestników. Moja przyjaciółka złożyła kartkę na 3 i domalowywaliśmy najpierw głowę, potem kolejna osoba tułów, inna nogi. Wyszedł uroczy potworek. Jeśli przeniesiemy to na łono firmy pierwszy uczestnik może opisać rozwiązanie aktualnego problemu, inny wszystko co temu przeszkodzi, kolejny opisze scenariusz optymistyczny. Co uzyskamy? Już nie 3 a 9 rodziców pomysłu! Wow! Małe, a cieszy! Rytuały mogą się jawić jako delikatna strategia wprowadzenia znaczących zmian, gdyż nie działają zgodnie z prostą transakcyjną logiką. Mają jednak siłę skonkretyzowania abstrakcyjnych spraw, celów i zasad organizacyjnych. To przynosi namacalne efekty w postaci wspólnego celu, poczucia sensu i silniejszych relacji.

Bibliografia: Ozenc, Kursat; Hagan, Margaret (2020): Kreatywne rytuały przydatne w pracy. 50 sposobów na zbudowanie kultury innowacyjności, współpracy i zaangażowania. Warszawa: MT Biznes.

W górę