Wykształcenie wyższe-niekoniecznie. Nowy rodzaj pracy technicznej podkreśla umiejętności, a nie dyplomy. Nareszcie.

Radar na innowacjeTo wynik badań o dziesięciu najlepszych umiejętnościach twardych i miękkich w USA w 2016 r. Na podstawie danych z LinkedIn S. Lohra w artykule dla NYT pt. A New Kind of Tech Job Emphasizes Skills, Not a College Degree opisuje prawdę o tzw. wyższym wykształceniu. Świetnie ilustruje to historia Seana Bridges.

Sean mieszkał z matką w Wiley Ford, W.Va. Ich jedynym dochodem była skromna renta. Ubiegał się o pracę w Walmart i Burger King, ale bez rezultatu. Mimo, że Bridges nie miał tzw. historii zatrudnienia, miał pewne umiejętności. Budował i sprzedał PC-y, a także studiował informatykę w szkole średniej.

Kiedy Bridges dowiedział się, że IBM szuka pracowników w pobliskim centrum operacyjnym w 2013 r. zademonstrował tam swoje umiejętności. Teraz Sean Bridges, jest analitykiem bezpieczeństwa komputerowego. Posiada własne mieszkanie, samochód, pieniądze i ambicje zawodowe.

„Mam jedną dużą przerwę", powiedział. "Tego właśnie potrzebowałem".

Jak się to ma do klasycznych filtrów zatrudnienia, takimi jak stopnie naukowe, historia pracy i referencje osobiste? Inny przykład. Nichole Clark z Paintsville, Ky. usłyszał w audycję radiową dla TechHire Eastern Kentucky. Program oferował sześciomiesięczne szkolenie w zakresie oprogramowania, które obejmowało pracę za 400 USD tygodniowo. To było coś w porównaniu z tym, co pani Clark zarabiała jako menedżer w Pizza Hut. Bez dyplomu uczelni wyższej jej horyzonty ograniczały się do prac o niskich zarobkach w fast-foodach lub na kasie.

Jak przyznaje, program TechHire może być „bramą do dobrej pracy".

Dziewięćdziesiąt firm współpracowało z pracownikami i partnerami Skillful w celu opracowania i analizy ich opisów umiejętności. Dane te przyczyniły się do stworzenia internetowego narzędzia LinkedIn, który pokazuje zakresy wynagrodzeń, wymagane umiejętności, programy szkoleniowe i wolne miejsca pracy.

Źródło: Steve Lohr, A New Kind of Tech Job Emphasizes Skills, Not a College Degree, The New York Times, https://www.nytimes.com/2017/06/28/technology/tech-jobs-skills-college-degree.html  [16.08.2018]