17 rzeczy, które popchną Twoje badania do przodu

Badaj, planuj, samodyscyplina, higiena - wszyscy to wiemy. Ale jak to wprowadzić w czyn? W artykule pt. 17 rzeczy, które popchną Twoje badania do przodu, który powstał zainspirowany przez artykuł pióra Deborah Lupton, próbuję to uporządkować.

 1. Badaj to, co jest przedmiotem Twoich zainteresowań i pasji. Jeśli wybierzesz to, co może pchnąć Twój rozwój zawodowy do przodu, warto się nad tym pochylić także w kontekście nauki. Będziesz wiedział co piszesz, bo badasz coś, co jest Twoją domeną.
 2. Zorganizuj repozytorium swojego komputera, zakładek przeglądarki czy klienta poczty wg interesujących kategorii. Będziesz zaskoczony, jakie cuda czyni…. porządek. Masz problem z tym punktem? Być może nie umiesz określić przedmiotu Swoich zainteresowań. Proponuję ustal 5 zwrotów-kluczy jak w https://scholar.google.pl/citations?user=&user
 3. Sporządź plan taktyczny: co będziesz robił w tygodniu oraz jak będziesz kontrolował Swój plan. Samodyscyplina to podstawa. Może tablice, harmonogramy, fiszki, mapy myśli itp. Ale najważniejsze, abyś tego używał. Jeśli plan jest martwy tzn. albo jest niewykorzystywany, albo plan jest Twoim panem - wyrzuć go i poszukaj bardziej kategorycznej formy, może jakieś e-narzedzie? Ważne, żebyś miał plan na dzień i tydzień, punkty, skalę oraz dokonywał pomiaru wykonania planu. Ustal precyzyjne i możliwe do osiągnięcia zadania/terminy w ww. planie. Może zakładka: Ważne Daty w najbliższych 3 następujących po sobie konferencjach lub ustal własne markery, jeśli masz tyle siły, ale koniecznie zakomunikuj o tym grupie wsparcia.
 4. Codziennie czytaj i rób to z menadżerem bibliografii (Citavi, Coliwiz itp.). Ładuj cytaty bezpośrednio do niego za każdym razem, gdy tylko się z nimi spotkasz (za pomocą rozszerzeń ww. aplikacji do przeglądarki). Jeśli będziesz gromadził i  katalogował źródła oraz ważne w nich cytaty, Twoje badania bibliograficzne będą miały sens. Bądź na bieżąco z najnowszymi badaniami. Może alert an Google scholar?( https://scholar.google.com/scholar_alerts?view_op=list_alerts).
 5. Szukaj inspiracji na konferencjach, naukowych sosial mediach itp. Bądź na nich, śledź publikacje inspirujących badaczy.
 6. Poznaj dobre praktyki w zakresie akademickiego SEO w tym także standardów struktury publikacji naukowych (IMRAD itd.).
 7. Nie publikuj byle-gdzie. Pamiętaj, że nie wszystkie redakcje mają same szlachetne cele. Sprawdź czy są w takich indeksach jak Web of Science Core Collection, DOAJ czy Scopus  (vide:Lista Bealla).
 8. Najtrudniejszy krok w pisaniu publikacji naukowej? Chyba czysty nowy plik z roboczym tytułem w środku. Koniecznie na pulpicie Swojego komputera, i pisz. Zrób początek. Później będziesz go polerował. Jeśli nie masz co zrobić z ciekawą myślą, dodaj ją do fiszek i powieś (Keep.google.com, evernote itp.).
 9. Zawsze daj artykuł do przeczytania koledze z innej bajki, następnie redaktorom merytorycznym, technicznym, żonie mężowi itd., a na koniec wnieś poprawki.
 10. Jeśli artykuł został częściowo odrzucony, przyjrzyj się uważnie, zrewiduj, a następnie prześlij ponownie. Walcz do końca i nie zniechęcaj się negatywnym uwagami. Potraktuj je jak darmowe seminarium. Jak mimo wszelkich zabiegów tekst został odrzucony - spróbuj gdzie indziej.
 11. Pamiętaj, że abstrakt jest ważny nie tylko z uwagi na naukowe pozycjonowanie. Z pewnością nie czytasz już artykułów zaczynających się od: Żyjemy w burzliwym i turbulentnym otoczeniu…. Wiec napisz dobre streszczenie.
 12. Pisząc jeden artykuł, myśl o kolejnym z serii.
 13. Bloguj, bo tak właśnie tak stwarzasz Sobie m.in. grupę wsparcia.
 14. Zadbaj by, artykuł z błoga czy społecznościówki stał artykułem w czasopiśmie a ten z kolei rozdziałem w monografii.
 15. Słuchaj rad swojego mentora i innych doświadczonych naukowców, których badania podziwiasz. Czytaj recenzje prac doktorskich i habilitacyjnych.
 16. Myj się, czesz i chodź na imprezy i treningi. Jeśli dzień w dzień, spędzasz ponad 12 godzin nad nauką - koniecznie przeczytaj ostatni punkt (i skonsultuj się z lekarzem).
 17. Pamiętaj: nauka i badania powinny być na Swoim miejscu. Po co rodzinie rozbity duchowo ojciec (wartości)? Jak badać bez grupy wsparcia w najbliższych (przyjaciel, żona, mąż)? Jeśli nauka będzie na 3 miejscu, w kategorii w której są Twoje pasje, ale przed pracą zawodową - osiągniesz powodzenie.