31 Sie

Indywidualizacja (Talenty Gallupa) to Ja, co pozwala mi dobierać efektywne zespoły, a gdy niektórzy szukają idealnej „struktury", bądź „procesu", mój instynkt mówi mi, że sekret tkwi w przydzielaniu każdemu takiej roli, w której będzie on mógł robić głównie to, co wychodzi mu najlepiej. Jestem Aktywatorem. Nie siedzę i czekam, aż wszystkie światła zmienią się na zielone.

Dalej
24 Sie

24 sierpnia 2022 r. w ramach Turkusowych Śniadań rozmawiamy o wartościach i ich roli w budowaniu organizacji progresywnej, turkusowej. Wiele się w firmach dzieje wokół wartości – w rekrutacji, codziennym życiu zespołów, współpracy z klientami i partnerami biznesowymi.

Dalej
09 Sie

Główny Oceniający jest ewaluatorem wszystkiego i wszystkich, co ma miejsce podczas spotkania; kogokolwiek, kto przyczynił się do zaplanowania i zrealizowania programu spotkania klubowego. Kto pojawił się choć raz na spotkaniu Klubu Toastmasters wie, że właśnie wielowymiarowa ocena każdego z występujących − przebiegająca merytorycznie, ale w bezpiecznych ramach czyni z tego systemu uczenia społecznościowego (ang. Crowd learning) szkołę unikalną.

Dalej
16 Lip

Grecy mieli dwa słowa oznaczające różnice między doświadczeniami czasu — chronos i kairos. Jednak czas w sensie jakościowym (kairos) i czas w sensie ilościowym (chronos) to nie dylemat greckiej dialektyki. Co zrobić, aby nie dać się sprowadzić do samego chronos? Czy dylemat miedzy chronos a kairos można zaprząc do pracy?

Dalej
16 Lip

Kairos (z gr. καιρός, czas jako chwila, wydarzenie) w retoryce oznacza najlepszy czas dla wypowiedzi – takiej, która ma nas do czegoś przekonać. To moment, w którym wszystkie okoliczności sprzyjają do zabrania głosu w dany sposób i w danej sprawie. Jeśli mówca chce, żeby jego przekaz wywarł silne wrażenie na słuchaczach i został zapamiętany, będzie komponował wypowiedź tak, żeby była jak najbardziej aktualna, i zabierze głos wtedy, kiedy sytuacja będzie idealna dla tego, co chce przekazać.

Dalej
22 Cze

Enumeracja przypomniana na profilu instagramowym R. Kosowicza to paralelizm polegający na wymienieniu w szeregu analogicznie zbudowanych zdań. Wyliczane elementy mają zwykle przynajmniej jedną cechę wspólną, ale niekoniecznie łączą się pod względem semantycznym. Ciągi wyliczeniowe łączą w sobie po pierwsze – żywioł, a właściwie ułudę, dosłowności (uporządkowania, zbiorowości, ładu), po drugie – metaforyczności (nieskończoności, pojedynczości, kreatywności).

Dalej
22 Cze

Jeśli anafora to powtórzenie na początku zdania, epifora to powtórzenie na końcu, czas na powtórkę zarówno na początku, jak i na końcu zdania. Przypomina o tym środku stylistycznym Joanna Wrycza-Bekier – autorka książek specjalistycznych i beletrystycznych na łamach swojego bloga poradnikpisania.pl. Przykład: Zgiń, maro, zgiń!; Muzyka słuchana z tobą więcej niż muzyką, I chleb z tobą łamany był więcej niż chlebem.

10 Cze

Wiceprezes ds. edukacji (z ang. Vice President Education, VPE; potocznie nazywany Edu) promuje, zachęca, planuje wystąpienia członków klubu, weryfikuje ukończenie projektów oraz ogólnie jest jak źródło odpowiedzi na pytania dotyczące wszelkich przejawów edukacji w klubie m.in. pomaga członkom w pełni zrozumieć ich role, służy informacją dot. Toastmasters Pathways, konkursów i programu mentorskiego.

Dalej
08 Cze

Epifora, także epistrofa – powtórzenie tego samego słowa lub zwrotu na końcu kolejnych segmentów wypowiedzi. Gdy byłem dzieckiem, mówiłem jak dziecko, czułem jak dziecko, myślałem jak dziecko. (1 Kor 13:11).

08 Cze

Asyndeton (gr. ἀσύνδετον asýndeton, od ἀσύνδετος asýndetos – „niepołączony, bez spójników”) – konstrukcja składniowa zaliczana do figur retorycznych polegająca na łączeniu zdań lub ich części bez użycia spójnika. Np.: Przybyłem, zobaczyłem, zwyciężyłem; Miasto. Masa. Maszyna; Wolność, równość, braterstwo.

08 Cze

Aliteracja (z łac. ad + litera) – powtórzenie w celach ekspresywnych jednej lub kilku głosek na początku lub w akcentowanych pozycjach kolejnych wyrazów tworzących zdanie lub wers. Np.: biją Boże bębny, Zwierzęca zajadłość.

W górę