Oryginalny artykuł naukowy, Artykuł przeglądowy, Artykuł popularnonaukowy, Studium przypadku (case study), Artykuł recenzyjny (recenzja naukowa), Komunikat o wynikach badań, Glosa lub komentarz prawniczy, Wytyczne/Zalecenia (guidelines), Inne o charakterze niecytowalnym lub cytowalnym

19
Wrz
2017

Lista Bealla

Lista czasopism i wydawców nazywana przez środowisko naukowe Listą Bealla (ang. Beall’s list). Celem tzw. drapieżnego czasopisma (ang. predatory journal) jest publikowanie artykułów za opłatą bez zwracania uwagi na jakość przyjmowanych tekstów.  Wątpliwości budzi jakość procesu recenzencko-wydawniczego. Młodzi naukowcy powinni sprawdzać czy media z których chcą skorzystać - są w indeksach publikacji naukowych takich jak Web of Science Core Collection czy Scopus.

Twój komentarz
Czytaj więcej...
28
Gru
2016

PN-ISO 690:2010 IDT

Norma Międzynarodowa zawiera wskazówki dotyczące opracowania przypisów bibliograficznych i powołań na wszelkiego typu zasoby informacji, w tym między innymi: wydawnictwa zwarte,

Twój komentarz
Czytaj więcej...
02
Sty
2017

System harwardzki

Harvard Referencing System (wym. Hawerd Refinsing System) lub Parenthetical referencing. Mimo, że pochodzi z nauk przyrodniczych, to najbardziej powszechny system cytowania w naukach humanistycznych.

Twój komentarz
Czytaj więcej...
29
Gru
2016

Czy listując należy dawać kropki czy przecinki?

W tekście naukowym poszczególne punkty wyliczenia zamyka się jakimś znakiem interpunkcyjnym. Może to być przecinek (gdy punkty są krótkie), średnik

Twój komentarz
Czytaj więcej...
02
Sty
2017

System oksfordzki

Oxford Referencing System (wym. Okswerd Refinsing System). Najbardziej powszechny system cytowania w naukach społecznych. Istnieje wiele odmian stylu a przedstawione przykłady to tylko zalecenia wybrane z oryginalnej strony projektu.

Twój komentarz
Czytaj więcej...
14
Wrz
2017

Abstrakt, streszczenie czyli wiem co badam i umiem to opisać w 2 akapitach

Abstrakt są ważny nie tylko z uwagi na naukowe pozycjonowanie. Z pewnością nie czytasz już artykułów zaczynających się od burzliwego i turbulentnego otoczenia. Prawdą jest, że streszczenie napiszemy na końcu, bo jest na tyle istotne, że stanowi o wartości samego artykułu. Jak napisać dobre streszczenie?

Twój komentarz
Czytaj więcej...
02
Sty
2017

Styl referujący i ukryty plagiat

Jak zauważa R. Szarfenberg: „(...)zakamuflowanym plagiatem jest umieszczenie nieco zmienionych fragmentów cudzych tekstów bez cudzysłowów, ale z przypisem do źródła.

Twój komentarz
Czytaj więcej...